Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

YABAN HAYATI ENVANTER TEKNİKLERİ EĞİTİMİ UZUNGÖLDE YAPILDI

Aralık 01, 2014

 

Bakanlığımız Hizmet İçi Eğitim faaliyetleri kapsamında 24- 28 Kasım 2014 tarihlerini kapsayan  Yaban Hayatı Envanter Teknikleri Uygulamaları Semineri Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) Genel Müdürümüz Sayın Ahmet ÖZYANIK, DKMP Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Dairesi Başkanı Sayın Cihangir ALTUN, KTÜ. Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Emin Zeki BAŞKENT, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Salih TERZİOĞLU, KTÜ Orman Fakültesi AV Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sayın Şağdan BAŞKAYA, Doç. Dr. Sayın Ebubekir GÜNDOĞDU ve Bakanlığımızın 7 Bölge Müdürlüğüne bağlı Şube Müdürlüklerinden Şube Müdürleri ve Teknik Elemanlarında 120 personelin katılımı ile Trabzon’un  Çaykara İlçesindeki  Uzungöl Tabiat parkında İnan Kardeşler Otelde gerçekleştirildi.

Eğitim programının açılış konuşmasında Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Sayın Mustafa BULUT; Yaban hayatının sürdürülebilirliğinin önemi ve bu anlamda 12. Bölge Müdürlüğü uhdesindeki alanların  yaban hayatı zenginliğine vurgu yaparak; Bölge Müdürlüğü’nün yaban hayatı ve diğer faaliyetlerini içeren bir sunum yapmıştır.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Daire Başkanı Sayın Cihangir ALTUN konuşmasında; yaban hayatının devamlılığı ve DKMP Genel Müdürlüğü’nün Yaban Hayatı ile ilgili faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Konuşmasında özetle Yaban Hayatı çalışmalarının planlı yürütülmesi, izleme faaliyetlerinin yapılması ve elde edilecek verilerin av yaban hayatının sürdürülebilirliği ve devamlılığının sağlanması noktasında katkılar sunacağını belirterek  Üniversitelerin ilgili bölümleri ile işbirliğinin önemli olduğunu ve üniversitelerle her konuda iletişimin güçlendirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

            Açılış konuşmasında söz alan KTÜ yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şağdan BAŞKAYA ise; av -yaban hayatının zor iş olduğunu, konuyla ilgili ülkemizin birikimin az olduğunu belirterek “sağolsunlar böyle eğitim çalışmaları yapılıyor, envanterler yapılıyor, iyi işler yapılıyor. Şu anda bu kitleyle beraber teker ne kadar dönecekse onu da döndürülmesi lazım Biz yaban hayatında yapılanlara kulak kabartmış insanlarız, işte duyuyoruz atmacaya çip takıldı, turnanın boynuna bişey yapıldı, Eskişehirde kartalı salıverdiler. .. kulağımız hep bu haberlerde yani beni bu konularda yapılan işler enterese ediyor.” ifadelerinde bulundu.

KTÜ Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Salih TERZİOĞLU, “güzel bir eğitim olacağına inanıyorum” cümleleri ile başladığı konuşmasında; özetle yaban hayatı denince akla genel olarak hayvanların geldiğini, ancak bitkilerle beraber yaban hayatının bütünlük arz ettiğini, üniversitelerde yapılan çalışmaların raflardan indirilip uygulamaya alabilecek, bizim için en önemli kapı olan Doğa Koruma ve Milli Parklar olduğunu, DKMP Genel Müdürlüğünün yaptığı çalışmalara kişisel ve kurumsal olarak destek verme kararlılığında olduklarını belirtti.

 Program akışında söz alan KTÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Zeki BAŞKENT de konuşmalarında;  DKMP Genel Müdürlüğünün son yıllarda diğer konular gibi yaban hayatı konusunda da önemli faaliyetler yürüttüğüne vurgu yaptılar. Bu kapsamda KTÜ’nün de ülkemizde bu alanda ilk bölüm olarak Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümünü açtıklarını ve buradan DKMP Genel Müdürlüğünün çalışmalarına insan gücü anlamında teknik destek verecek personel yetiştirerek destek olduklarını ifade etti. Konuşmasında ayrıca, çok amaçlı planlamanın ve bu anlamda envanter çalışmalarının önemine vurgu yapmıştır.

Açılış konuşmalarının sonunda söz alan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz  Sn. Ahmet ÖZYANIK konuşmasında; Genel Müdürlüğümüz faaliyetleriyle ilgili kısa bilgiler verdikten sonra hizmet içi eğitimin teorik dersleri yanında  arazide yapılacak envanter çalışmalarının önemine vurgu yaptı. Bu eğitimin sonucunda elde edilecek çıktıların ve bu çıktılarının değerlendirilmesinin de ayrıca önem taşıdığını, Yaban Hayatı konusunda teknolojik gelişmelerden haberdar olunmasını katılımcılara tavsiye ederek, sosyal medyanın mesleki bilgilendirme konusunda daha aktif kullanılması halinde yapılan çalışmalarımızın daha fazla kitleye birinci elden ulaşmasının sağlanmış olacağını belirtti. Genel Müdürümüz konuşması sonunda tüm katılımcılara ve işletme sahibine verdikleri destekten dolayı teşekkür etmiştir.

            Öğle yemeği arası akabinde teorik derslere geçilen 5 günlük seminerde, 3 gün teorik eğitimin ardından 1 günlük envanter uygulaması uzungöl de yapıldı. Seminerin son gününde Maçka İlçesindeki Altındere Vadisi Milli Parkına yapılan teknik gezi ile seminer programı tamamlandı.