Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

ÖĞRENCİLERE BİYOKAÇAKÇILIK EĞİTİMİ

Ocak 28, 2016

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü Gümüşhane Şube Müdürlüğünce öğrencilere yönelik biyokaçakçılık eğitim veriliyor.

2015-2016 eğitim-öğretim döneminde Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile sağlanan mutabakat çerçevesinde ortaokul öğrencilerine doğa, biyolojik çeşitlilik ve biyokaçakçılık eğitimleri

Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar çerçevesinde ortaokullardaki öğrencilere doğayı koruma, bitki ve hayvanların besin zinciri içindeki önemi ve endemik türler hakkında bilgi veriliyor. Ayrıca biyo-kaçakçılık konusunda daha duyarlı olunması gerektiği anlatılıyor. Ülkemiz dünya ülkeleri arasında biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin bir konumda olduğu ve biyokaçakçıların gözünün ülkemizin üzerinde olduğunu, turist olarak görünerek gezmeye gelip birçok değerimizi kaçak yollarla yurt dışına çıkardıkları bu yüzden de köyümüzde ve yaylamızda tanımadıkları, şüphelendikleri kişi veya kişileri doğada çiçek, kelebek, böcek vb. şeyler toplarken gördüklerinde hemen 156 Jandarmayı aramalarını, arama fırsatları yok ise anne, baba, yakılarında büyük kim varsa haber vermeleri gerektiği anlatılıyor. Eğitim kapsamında doğamıza sahip çıkılmasını, doğamızın korunmasını ve biyo-kaçakçılık konularına dikkat çekmek için kısa film gösterimleri de sunuluyor.

“DOĞA İNSAN OLMADAN DA YAŞAR AMA İNSAN İSE DOĞA OLMADAN YAŞAYAMAZ”

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi AYDIN eğitim çalışmaları hakkında: "Öğrencilere çiçeklerin koparılmaması, böceklerin öldürülmemesi, hayvanlara kötü muamele edilmemesi, varsa bu kötü alışkanlıkların terkedilerek, çiçeklerin ve böceklerin doğada bırakılmasının gerektiğini anlatıyoruz. Onlara, önlerinde daha uzun bir hayat olduğunu, tabiata ne kadar çok zarar verirlerse yaşamlarının da o ölçüde zorlaşacağını ve doğanın bize değil bizim doğaya ihtiyacımız olduğunu anlatıyoruz."dedi.

Tıpta kullanılan ilaçların büyük bir kısmının yabani canlılar ve otlardan elde edildiğini anlatan AYDIN, doğaya ve canlılara zarar veren ve doğadan izinsiz olarak çiçek, böcek, kelebek vb. şeyler toplayaarak biyo-kaçakçılık yapanları gören vatandaşlardan hemen 156 numaralı Jandarma hattından haber vermelerini istedi.

Bu kapsamda 2016 Ocak ayı itibari ile merkez ilçede Gazipaşa Ortaokulu ile Atatürk Ortaokulu olmak üzere 2 okulda öğrencilere doğa, biyolojik çeşitlilik ve biyo-kaçakçılık konularında eğitimler verilmiş olup ğitimlerimiz hız kesmeden ilçelerimiz dâhil tüm Gümüşhane’ de devam edilecektir.