Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

“YABAN VE SOKAK HAYVANLARINI YEMLEMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Şubat 01, 2016

Yaban hayatın dedelerimizden bizlere miras değil, bir emanet olduğunu hatırlatarak, sürdürülebilir bir yaban hayatı için; Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürlüğü olarak, yoğun kar yağışı ve aşırı soğuklar nedeniyle Zigana Dağında dört grup halinde yaşam alanı belirleyen sahipsiz sokak hayvanlarının yaşam alanlarında yiyecek bulmakta güçlük çekmeleri nedeniyle Şube Müdürlüğümüz ekiplerimizce yemleme çalışması yapıldı.  Hayatı olumsuz etkileyen kar yağışı sonrası doğada yiyecek sıkıntısı çeken yaban hayvanlarının Zigana dağında yollar üzerinde belirlenen noktalara 30.01.201tarihinde 245 kg arpa, buğday, sakatat, sebze ve yemek artığı ile kemik bırakılarak yemleme yapılmıştır.

Gümüşhane Devlet Hastanesi yemekhanesindeki yemek artıkları ile yemekhanesi bulunan diğer kurumların yemekhanesindeki yemek artıkları bir kovada biriktirilerek belli periyotlarla müdürlüğümüz tarafından toplanıp araçlarla doğada yaşam alanı olarak kendilerine alan belirleyen yaban hayvanların bulunduğu mevkilere bırakılmaktadır. Ayrıca, kasaplardan alınan sakatatlar, Pazar artıkları ile müdürlüğümüz tarafından alınıp yaban hayvanların yemlenmesi için stok edilen 7.000 kg buğdaydan da bu alanlara bırakılmaktadır.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürü İlbeyi AYDIN: “ 2015-2016 kış dönemi içerisinde doğaya toplamda 4.695 kilogram yem bırakıldı. Yaban hayatına yem takviyesi hava şartlarına bağlı olarak artarak devam edilecektir. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü olarak Yaban hayatına yiyecek dağıtımı konusunda hassas olanların, Yemek artığı, sakatat artığı, ve sebze meyve artığı olup da doğada bulunan yaban hayvanlara bırakılmasını isteyen kurum ve kuruluşların veya şahısların müdürlüğümüze bildirmesi halinde belirli periyotlarla alınacaktır.” dedi.

Ayrıca Aydın,” Müdürlüğümüz tarafından Sahipsiz sokak hayvanları için mama kabı dağıtılmış olup dağıtımlarımız devam etmektedir. Sahipsiz sokak hayvanlarını sahiplenip bakanlara da Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğümüzce bedelsiz olarak mama kabı verilecektir.” dedi.

Aydın, ”Doğa Koruma ve Milli Parlar Müdürlüğü olarak, Yaban hayatına yem takviyesinde müdürlüğümüze yardımcı olan Gümüşhane Devlet Hastanesi müdürüne ve personeline, müdürlüğümüzün gidemediği ancak Gümüşhane İl Özel idaresi tarafından gidile bilinen dağların zirvelerine müdürlüğümüz tarafından verilen yemlerin bırakımını sağlayan Genel Sekretere ve personeline, sosyal aktivite bakımından her zaman yaban hayatının yemlenmesine destek verem TEMA vakfına, avcı derneklerine ve duyarlı vatandaşlara duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederim. Doğa Koruma ve Milli Parlar Müdürlüğü olarak, Farkındalık açısından ve vatandaşın var olan duyarlılıklarının artırılması için, Yaban hayatının yaşam alanlarında yem takviyesi yapılması konusunda aktivite düzenleyen kurumlara, kuruluşlara, vakıflara ve derneklere, müdürlüğümüz tarafından gerekli destek verilecektir.“ dedi.